ماشین آلات صنعت مواد غذایی و اهمیت نگهداری از آن

  • تاریخ انتشار : ۹۶/۰۸/۱۴
  • دسته بندی :
  • نظرات : بدون دیدگاه

ماشین آلات صنعت مواد غذایی و اهمیت نگهداری از آن موضوعی است که کارخانه جات مواد غذایی را درگیر خود کرده است نگاه به این موضوع روشن که هر دستگاه و ابزاری که انسان تولید کرده است دارای نواقصی هست باید حتما از آن مراقبت و نگهداری کرد البته این برای تمامی چیز هایی که به صورت طبیعی و دست آورت انسان می باشد مورد تایید است .

شما ماشین آلات صنعتی را خریداری کرده اید تا برایتان کار کنند چه ماشین آلات صنعت مواد غذایی و چه ماشین آلات صنعتی دیگر مانند دستگاه خط بازیافت پلاستیک و یا کوره آلومینیوم  و دیگر دستگاه های صنعتی تولید شده ، شرکت تک ساز صنعت این اطمینان را به شما می دهد که تمامی محصولات شرکت با کیفیت بالا تولید شده اند ” مشاهده محصولات شرکت

اهمیت نگهداری از ماشین آلات صنعتی

طول عمر و استفاده مفید از دستگاه های صنعتی مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار می باشند چرا که این ماشین آلات صنعتی با هزینه های بالا تولید و نیاز به مراقبت ویژه ای دارند .

فرض کنید شما از دستگاه پرکن و دربند مایعات رقیق ( تری بلوک) در کارخانه مواد غذایی خود استفاده میکنید با توجه به اینکه دسنگاه پر کن دربند برای پر کردن و همزمان آن بستن درب های بطری و یا ظرف های مایعات رقیق می باشد شما باید همواره از آن مراقبت کنید تا به نحو احسنت برای شما با طول عمر بالا تری کار کند

معنی و مفهوم کلمه Maintenance

Maintenance یا نگهداری ، نگهداشت و تعمیر ، در ماشین آلات صنعتی فرآیندی است که طی آن اقداماتی جهت مرتب نگه داشتن ابزار ها و قسمت های مختلف ماشین صنعتی ، تعمیر و نگهداری سالم و درست از ماشین آلات انجام می شود . همینطور عملیات هایی به طور روزانه از قبیل روغن کاری ، رفع اشکالات فنی و نقص های وارده به دستگاه در دسته این نوع فرآیند صورت می گیرد ، انجام این عملیات ها به طور منظم باعث می شود تا مشکلات بزرگتری که باعث افت کار و تعویض قطعات می شود برای دستگاه رخ ندهد و این از اهمیت بالایی برخوردار است .

به طور کلی تمامیه این فرایند هایی که صورت می گیرد را با کلمه Maintenance معرفی می شود .

با انجام عملیات ها و آزمایشات Maintenance شما از هر گونه خطرات ، ضرر و زیان های احتمالی جلو گیری خواهید کرد و ماشین آلات به طور منظم و دفیق به کار خود ادامه خواهند داد و عمر بیشتری خواهند داشت و در نتیجه شما مدت زمان بسیاری از آنها بهره خواهید برد و نیازی به ماشین آلات دیگری نخواهید داشت و همین امر از هزینه های اضافی جلوگیری خواهد کرد .

سطح پیشرفت و بهبود کار هر دستگاه به عواملی چون برنامه ریزی ، کنترل منظم ، اجرای کامل و دقیق است .

اجزای داخلی دستگاه پس از مدتی فرسوده می شوند و نیاز به تعویض خواهند داشت مانند : تسمه ها ، بیلبرینگ ها ، محور ها و غیره که با توجه به نوع دستگاه ، اجزای مختلفی در آن دیده می شود که شیوه های خاصی برای نگهداری باید استفاده شود . روغن و گیریس موجود در دستگاه پس از گذر زمان آلوده و غیر قابل استفاده می شوند و در این صورت خاصیت اصلی آنها از بین می رود و بر روی کیفیت کار تأثیر دارد بنابراین نیاز دارند تا تخلیه و سپس تعویض شوند . دیگر ابزارآلات مانند : وسایل نقلیه چون نقاله ، لیف تراک های برقی و گازوئیلی ، الکتروموتور های موجود در دستگاه و غیره نیز نیاز دارند تا هر چند مدت یک بار سرویس و تعمیر تخصصی بر روی آنها صورت گیرد

همیشه به خاطر داشته باشید که تعمیرات پس از شکستگی و خرابی غیر منطقی بوده و ضرر و زیان های زیادی نیز به همراه خواهد داشت وقفه ای در تولیدات پیش می آید که اصلا به نفع شما نخواهد بود .

اهداف نگهداری از ماشین آلات صنعتی

اهداف کلی ایجاد سیستم سالم و نگهداری و تعمیرات ماشین آلات صنعتی عبارتند از :

  1. پیشگیری از احتمالات خرابی و نقص ها
  2. به حداقل رساندن وقفه در تولید و زیان های ناشی از آن
  3. استفاده کامل تر از مسئولین قسمت تعمیرات و نگهداری
  4. به حداقل رساندن استفاده از لوازم یدکی و کاهش هزینه ناشی از آن
  5. افزایش طور عمر ماشین آلات و صرفه جویی در جایگزین کردن دستگاه ها
  6. کاهش استفاده از کارکنان جهت فرایند های تعمیرات
  7. و…

 

 

  نظرات

دیدگاه بگذارید

avatar