بسته بندی چیست؟

  • تاریخ انتشار : ۹۶/۰۸/۱۴
  • دسته بندی :
  • نظرات : بدون دیدگاه

جمع آوری و مرتب کردن و یا نظم دادن به کالا ها و یا اجناس بسته بندی گفته می شود .

بسته بندی علم، هنر و فناوری قرار دادن و محافظت محصولات برای توزیع، ذخیره، فروش و استفاده‌است. بسته بندی همچنین اشاره دارد به مراحل طراحی، ارزیابی، و تو لید بسته‌ها. هر نوشته‌ای چه الکترونیکی یا گرافیکی مربوط به بسته و یا برچسب جداگانه ولی مربوط به بسته را برچسب زنی بسته می‌گویند.

اینجا کلیک کنید تا با لیست دستگاه های بسته بندی آشنا شوید .

اهداف بسته بندی و برچسب زنی بسته‌ها

بسته بندی و برچسب زنی بسته‌ها چندین هدف دارد: * حافظت فیزیکی – اشیاء قرار داده شده درون جعبه نیاز به محافظت در برابر سایر چیزها مثل ضربه، لرزش، فشار، حرارت و غیره… دارند.

  • مانع محافظتی – محافظت در برابر عدم ورود اکسیژن، بخار آب، گرد و خاک و…، غالبا لازم است. عدم نفوذپذیری بسته یک فاکتور اساسی و مهم در طراحی است. در بعضی از بسته از ماده خشک کننده یا جذب کننده اکسیژن برای کمک به طول عمر بسته استفاده می‌شود.فشار هوای تعدیل شده یا کنترل شده نیز در بعضی از بسته‌های غذا گنجانده شده‌است. تمیز، تازه و مطمئن نگه داشتن محتویات داخل بسته برای طولانی شدن عمر محصول یکی از توابع اصلی است.
  • پوشاندن یا تراکم – کالاهای کوچک در یک نوع به دلایل تولیدی و کارایی بیشتر با یکدیگر بسته‌بندی می‌شوند. برای نمونه یک بسته ۱۰۰۰ تایی پنسیلین از جهت حمل بهتر و کاراتر، مناسب تر از ۱۰۰۰ بسته جدا پنسلین می‌باشد. مایعات، پودرها و روان کننده‌ها نیاز به پوشاننده دارند.
  • اطلاع رسانی – اطلاعاتی مانند نحوه استفاده، ترابری، حذف یا نابود کردن بسته‌ها یا محصولات در اغلب موارد در بسته‌ها بصورت برچسب یا روی بسته وجود دارد. در بعضی از محصولات غذایی، دارویی، پزشکی و شیمیای اطلاعات نیاز به تائید دولتی دارند.
  • بازاریابی – بسته بندی‌ها و برچسب‌ها می‌توانند توسط بازاریابان برای ترغیب مشتریان بالقوه برای خرید محصول استفاده شوند. طراحی بسته یک نمود بیرونی ثابت و مهم برای دوجین از سالها بوده‌است.ارتباطات بازاریابی و طراحی‌های گرافیکی برای نما دادن به بسته و در اکثر موارد به عنوان نقطه اصلی فروش بکاربرده شده‌اند.
  • ایمنی – بسته بندی می‌تواند یک نقش مهم و اساسی را در کاهش ریسک امنیتی برای سلامت محموله باشد. بسته‌ها با عایق مقاومتی بهتر می‌توانند برای کاهش آسیب و همچنین جلوگیری از دستبرد به محصول مطلوب تر شوند.
بسته‌ها می‌توانند برای کاهش ریسک دستبرد واسطه سازماندهی و مهندسی شوند: :ساختمان بعضی از بسته‌ها برای جلوگیری از دستبرد بیشتر عایق مقاومتی دارند و بعضی نیز دارای مهر و لاک برای جلوگیری از باز شدن و دستبرد هستند.بسته می‌:توانند شامل مهر و موم‌های مشخص کننده برای تشخیص اینکه بسته‌ها ساختگی و جعلی نیستند باشند.بسته‌ها همچنین می‌توانند شامل ابزارهای ضد دزدی مانند: بسته‌های زنگی، برچسب‌های RFID، یا مراقبت الکتریکی کالا که می‌توانند فعال بوده یا توسط ابزارهای شناسایی در نقطات خروجی و استفاده از ابزارهای ویژه جهت غیرفعال نمودنشان محافظت شوند. استفاده از بسته بندی به این روش ممانعت از ضرر می‌باشد.
  • سهولت – بسته‌ها می‌توانند ویژگی‌هایی را به همراه داشته باشند که باعث سهولت در توزیع، جابه جایی، نمایش، باز نمودن، بستن دوباره، فروش، استفاده و استفادهٔ مجدد گردند.

بسته بندی در بهترین تعریف به عنوان یک سیستم هماهنگ توصیف می شود که هدف از آن آماده سازی کالا جهت حمل و نقل، توزیع، انبار کردن و فروش و مصرف است. بسته بندی یک عملیات تجاری پیچیده، پویا، علمی، هنری و بحث آفرین است که بنیادی ترین شکل خود ،کارکرد های محافظت، نگهداری، حمل و نقل، اطلاع رسانی فروش را شامل می شود .بسته بندی نوعی عملکرد خدماتی است که به خودی خودنمی تواند وجود داشته باشد زیرا به یک کالا نیازمند است .اگر کالا یی وجود نداشت، هیچ نیازی به بسته بندی نبود. بسته بندی کارکردهایی که ماهیت فنی دارند گرفته تا آنهایی که به بازاریابی مربوط می شود.

توضیحاتی که در بالا ذکر شد بخشی از روند دستگاه های بسته بندی مواد غذایی بوده شما میتوانید با مطالعه ماشین آلات مواد غذایی و کاربرد آن با ماشین آلات مواد غذایی و انواع کاربرد های آن در صنعت مواد غذایی اشنا شوید .

 خصوصیات یک بسته بندی خوب:

-باعث بهینه سازی و عملکرد ساده می شود

-باعث ایجاد انگیزه خرید در مشتری می شود

-باعث ایجاد فرم و اندازه مناسب می شود

 بسته بندی، باعث ارزش برند می شود:
بسته بندی خوب  به ارزش برند می افزاید .

بسته بندی خوب هویت یک برند است .

طرح بسته بندی و زیبایی آن باعث بر انگیخته شدن احساسات مشتری می شود.

بسته بندی از دید گاه های مختلف:

-بسته بندی از دید مشتری : بسته بندی به عنوان نگهدارنده و محافط کالا و یا محصول می باشد.

-بسته بندی از دیدگاه بازرگانی: بسته بندی به عنوان هویت یک کالا و محصول می باشد.

-بسته بندی از دیدگاه تولیدی: آخرین قیمت در تولید بسته بندی محصول می باشد.

هدف از بسته بندی کردن محصولات چیست:

۱-بسته بندی کردن محصولات باعث حفاظت از آن در برابر هر گونه آسیب دیدگی ممی شود.

۲- بسته بندی کردن محصولات باعث راحتی در هنگام جابجایی، شمارش و نگهداری می گردد.

۳-از دیگر اهداف بسته بندی کردن محصولات می توان به شناساندن آن محصول و یا کالا در بازار و در میان مردم اشاره کرد.

۴- برای ایجاد ارتباط با مشتری از روش های مختلف فروش استفاده میشود و موفقیت هر کالا در فروش نیاز به بسته بندی خوب و ظاهری زیبا می باشد.

۵- بسته بندی که دوباره بتوان از آن استفاده کرد باعث برتری محصول می گردد و میزان آلودگی محیط را کاهش می دهد.

تبلیغات روی بسته بندی:

در دنیای امروز درصد زیادی از تصمیم گیری های خرید در محل خرید گرفته می شود زیرا امروزه فروشندگان با استفاده از رنگ های شاد و طرح هایی که باعث جلب مشتریان می گردد استفاده می کنند.

تکساز صنعت یک شرکت دانش بنیان بوده و با ربع قرن تجربه در طراحی و ساخت ماشین آلات و قطعات صنعتی از ادغام سه گروه به شرح زیر تشکیل شده است .بیشتر بدانید “درباره ما

دستگاه بسته بندی توزینی

دستگاه بسته بندی توزینی

دستگاه بسته بندی توزینی : موارد استفاده : این دستگاه جهت بسته بندی مواد غذایی با وزن مشخص بکار می رود مانند پنیر پیتزا در بسته های ۲۵۰گرمی ، حبوبات در بسته های ۴ یا ۵ یا ۱ کیلویی یا هر وزن دیگر و نظایر این ها خصوصیات دستگاه : این دستگاه مجهز به سیستم […]


ادامه مطلب

دستگاه بسته بندی شرینک

دستگاه بسته بندی شرینک

دستگاه بسته بندی شرینک : موارد استفاده : جهت بسته بندی ( شرینک ) بطری ها به طور اتوماتیک بکار می رود . خصوصیات دستگاه بسته بندی شرینک : مجهز به سیستم هوشمند (PLC) و عملکرد اتوماتیک مجهز به نمایشگر دیجیتال (HML) تعویض سریع سایز بطری در کمترین زمان ممکن اطلاعات فنی : سرعت کار […]


ادامه مطلب

دستگاه بسته بندی تکنفره ( ساشه ) تک نازله افقی

دستگاه بسته بندی تکنفره ( ساشه ) تک نازله افقی

دستگاه بسته بندی تکنفره تک نازله افقی : موارد استفاده : برای تولید بسته های تکنفره سه و چهار طرف دوخت مایعات رقیق و غلیظ بکار میرود مانند سس کچاپ و مایونز، ژل مو ، شامپو ، الکل و نظایر آنها خصوصیات دستگاه : مجهز به اینورتور برای تنظیم و تغییر سرعت دستگاه قابلیت تعویض […]


ادامه مطلب

دستگاه بسته بندی تک نفره (ساشه) تک نازله عمودی

دستگاه بسته بندی تک نفره (ساشه) تک نازله عمودی

دستگاه بسته بندی تک نفره تک نازله عمودی : موارد استفاده : برای تولید بسته های سه طرف دوخت مایعات رقیق و غلیظ بکار می رود مانند سس ، رب ، کشک ، الکل و نظایر آنها خصوصیات دستگاه : مجهز به سیستم هوشمند (PLC) و عملکرد اتوماتیک مجهز به سیستم نمایشگر دیجیتال (HML) مجهز […]


ادامه مطلب

دستگاه بسته بندی تکنفره ( ساشه ) سه نازله عمودی

دستگاه بسته بندی تکنفره ( ساشه ) سه نازله عمودی

دستگاه بسته بندی تک نفره سه نازله عمودی که توسط مهندسین تکساز صنعت طراحی و تولید شده است در گروه A طراحی و ساخت ماشین آلات صنعت مواد غذایی می باشد و دارای بهترین کیفیت در صنعت ماشین آلات است . دستگاه بسته بندی تکنفره سه نازله عمودی : مورد استفاده : برای تولید بسته […]


ادامه مطلب

  نظرات

دیدگاه بگذارید

avatar